Programa 2019

23:00

CONCERTO “SON DA ISTORIA”

Habelas Hainas

Grupo de música folk, na praza da Madalena

10:30

X CERTAME DE PINTURA RÁPIDA

Inscrición no Club Artístico de 10:30 a 11:30

Polas prazas e rúas d a vila

 

11:30

APERTURA DO MERCADO ARTESANAL

No recinto da Alameda

Horarios: de 11:30 a 15:00 e de 18:00 a 23:00

 

11:30

APERTURA DAS PORTAS DO CASTELO

Animación, teatro, recreacións históricas, oficios da época e música

No Castelo dos Sarmiento (entrada libre)

Horarios: de 11:30 a 14:00 e de 18:00 a 23:00

 

11:30

V CERTAME INFANTIL E XUVENIL DE PINTURA RÁPIDA

Na Praza da San Xoán

 

12:00

PASARRÚAS DOS GRUPOS DE MÚSICA E ANIMACIÓN

WYRDAMUR e GAELOC MEDIEVAL

No Castelo, Alameda e centro histórico de Ribadavia

De 12:00 a 23:00

 

18:00

REAPERTURA DO MERCADO ARTESANAL

Na Alameda e rúas do centro histórico

 

18:00

XOGOS PARA NEN@S

No recinto da Alameda

De 18:00 a 21:30

 

18:30

ANIMACIÓN DE RÚA

O NENO LAPIS E GAELOC MEDIEVAL

Percorren mercado, rúas e prazas

 

19:00

ENTREGA DE PREMIOS E EXPOSICIÓN

X Certame de Pintura Rápida

V Certame Infantil e Xuvenil de Pintura Rápida

No Club Artístico de Ribadavia

 

19:30

ESGRIMA HISTÓRICA

Demostración, obradoiro e combate

Sala Viguesa de Esgrima Antiga e Asociación Ourensá de Esgrima Antiga

No auditorio do Castelo

 

20:00

ESPECTÁCULO DE CIRCO

Grupo Human no Limits

Na Praza Maior

 

20:30

CONCERTO DE MÚSICA MEDIEVAL

Coro da Istoria e Albaluna Folk

Na Igrexa de Santiago

 

21:00

LECTURA DO BANDO DA ISTORIA

Percorrido acompañado polos Tabaleiros e Soldados da Vila, dende a Porta da Vila ata a Praza Maior

 

21:30

SBANDIERATORI DE VIGNANELLO

Na Praza Maior

 

22:00

BANDA DE GAITAS E PANDEIRETAS DA ISTORIA

Na Praza da Madalena

 

22:30

ESPECTÁCULO DE CIRCO AÉREO E LUME

Grupo Human No limits

Na Alameda

 

23:00

O MALSIN (representación teatral)

No Auditorio do Castelo

 

00:00

Concerto “Son da Istoia”

Tiruleque

Na fachada do Castelo dos Sarmiento

 

E ao finalizar

ESPECTÁCULO DE LUME E PIROTECNIA

Josman

Na fachada do Castelo dos Sarmiento

 

01:30

ESPECTÁCULO “A LUZ DA LÚA”

Grupo Especialistas Hípica Celta

Na Praza Maior

10:30

APERTURA DO MERCADO MEDIEVAL

Na alameda e nas prazas e rúas do centro histórico

Horario: de 10:30 a 23:00

 

10:30

APERTURA DO BANCO DA ALHÓNDIGA

 

11:00

GRAN DESFILE DA ISTORIA

Desde a rúa Baixada ao Consello ata a fachada do Castelo

 

11:45

LECTURA DO PREGÓN E NOMENAMENTO DE NOTABLES DA ISTORIA

Na fachada do Castelo

 

12:00

APERTURA DAS PORTAS DO CASTELO DOS SARMIENTO

Animación, teatro, recreacións históricas, oficios da época, tiro con arco e grupos de música

No Castelo dos Sarmiento (só persoas vestidas de época ata as 19:00)

Peche ás 22:00

 

12:00

CAMPAMENTO DE MERCENARIOS

Oficios de demostración, exhibición de armamento e armaduras e moito máis

Grupo Gastrafetes

No Castelo dos Sarmiento

Horario: de 12:00 a 15:00 e de 17:00 a 21:30

 

12:00

SBANDIERATORI DE VIGNANELLO

Na Praza Maior

 

12:30

BAILE MEDIEVAL

Donas sen cabaleiros da Istoria

Na Praza Maior

 

13:00

LOITA DE CABALEIROS

Especialistas Hípica Celta no Auditorio do Castelo

 

13:30

XADREZ VIVENTE

No Auditorio do Castelo (entrada libre)

 

13:30

SAÍDA DA COMITIVA NUPCIAL DA VODA XUDÍA

Dende o patio do Museo Etnolóxico de Ribadavia ata a Oliveira

 

14:00

VODA XUDÍA

Recreación cerimonial baseada nos ritos e costumes sefardís

Na Oliviera (só persoas vestidas de época)

 

14:00

MÚSICA TRADICIONAL

Banda de Gaitas do Irixo, na praza Maior

Grupo de Gaitas Cans de Palleiro de Bembrive, por rúas e prazas

Grupo de música tradicional Os Serandeiros, por rúas e prazas

 

14:30

CETRARÍA

Exhibición na Praza Maior

 

14:30

XANTAR MEDIEVAL

Na Madalena (reserva previa e só persoas vestidas de época)

 

15:00

ESPECTÁCULO DE CIRCO

Grupo Human No Limits

Na rúa Progreso

 

15:30

PASARRÚAS DOS GRUPOS DE MÚSICA E ANIMACIÓN

Gaeloc Medieval da Coruña

Wyrdamur de Murcia

Albaluna de Portugal

Polas rúas e prazas de Ribadavia, durante todo o día

 

16:00

III CERTAME DE VESTIMENTA MEDIEVAL

No Castelo (inscrición no punto de información ata as 15:30)

 

16:30

TABALEIROS DA ISTORIA

Polas prazas e rúas durante toda a xornada

 

17:00

PERSONAXES FANTÁSTICOS

Acompañados de músicos, percorrerán o mercado

 

17:30

O MERCENARIO MEDIEVAL

Grupo Gastrafetes

Mostraranse as roupaxes que utilizaban estes soldados

No Castelo dos Sarmiento

 

18:00

ANIMACIÓN DE RÚA  “A LEI DO MEDIEVO”

Grupo Gastrafetes

Na Praza Maior. Remate ás 18:30 no AudItorio do Castelo

 

18:30

CARREIRA DE PIPOTES

Saída da rúa Progreso e chegada na fachada do Castelo

 

19:00

ANIMACIÓN DE RÚA

O Neno Lapis

Na Alameda

 

19:30

CETRARÍA

Halconeros de Castilla

Exhibición na Veronza

 

20:00

GRAN TORNEO MEDIEVAL

Grupo de especialistas Hípica Celta

Na Veronza

 

20:30

PASARRÚAS “PERSONAXES FANTÁSTICOS”

Percorren as rúas e prazas da vila

 

21:30

BAILE MEDIEVAL E MÚSICA

Donas sen cabaleiros da Istoria

No Auditorio do Castelo

 

E o finalizar

ESPECTÁCULO SBANDIERATORI DE VIGNANELLO

 

22:00

PECHE DO BANCO DA ALHÓNDIGA

 

23:00

ESPECTÁCULO DE CIRCO, PIROTECNIA E LUME

Grupo Human no Limits

Na fachada do Castelo

 

23:30

CONCERTO “SON DA ISTORIA”

Pepe Vaamonde Group

Praza San Martiño

MARTES 27, MÉRCORES 28 E XOVES 29

20:00 – 21:30

PEQUENOS OBRADOIROS E XOGOS PARA NENOS E NENAS

Bolboretas – Na Alameda

 

VENRES 30

11:30

IV CERTAME INFANTIL E XUVENIL DE PINTURA RÁPIDA

Na Praza de San Xoan

 

18:00 – 21:00

ESPAZO INFANTIL E XOGOS PARA NENOS E NENAS

No recinto da Alameda

 

SABADO 31 

12:00 – 14:00 e  17:00 – 21:30

ACTVIDADES PARA NENOS E NENAS

Na Alameda

Cartel desta edición, gañador do concurso de carteis